Kontakty:
e-mail: ekofarmakarasy@seznam.cz   |    telefon: 723 637 674, 774 332 512
  • Facebook - Bílý kruh

Jak to všechno začalo...

Vznik naší malé rodinné ekofarmy se zaměřením na živočišnou výrobu, produkci mléka a domácích sýrů, má svůj příběh, který nás z bytu v Zahrádecké bytovce a z rozmařilého světoběžnického životního stylu, dovedl až sem. Do překrásných, starodávných Karas, svébytné lokalitě na břehu Novozámeckého rybníka na samé hranici národní ptačí přírodní rezervace, a dál, až k nápadu začít ekologicky hospodařit. Jak však nápad zrál a čas ubíhal, my zráli s ním. Po mnoha pokusech o chov různorodých hospodářských zvířat.. měli jsme zde různá plemena oveček, skotský náhorní skot, býka, koně, nejrůznější drůbež, jako husy, kachny, slepice, krůty a dokonce chvíli pštrosa, kterého nám však bohužel někdo ukradl... jsme dozráli až k nápadu, zamyslet se spíše nad tím, co je opravdu naším cílem, jakým způsobem bychom chtěli hospodařit a hlavně, jak takovou rodinnou farmu udržet ekonomicky při životě a neumřít při tom hlady…
A ejhle...dostala se ke mě možnost koupit si občas mléko z nedalekého kravína. Jenže co s 10-ti litry mléka najednou?
Protože žijeme ve třetím tisíciletí v informační věku, usedla jsem k počítači a googlila a googlila. Postupně jsem si nastudovala výrobu sýrů a všemožných domácích pochutin z mléka. Přišlo na řadu koupit naší první kravičku, kterou po dlouhém výběru byla na konec zvolena pěkně stavěná, hodná Stračenka. Po ní po čase následovala Jerseyka Doubravka a pak další...

Co jsem našla na internetu jsem zkusila v praxi, až jsem se postupně přes své hokusy pokusy po třech letech dopracovala až k prvnímu místu na festivalu sýrů v Mikulově za zrající sýr Gouda. Nápad zbudovat mlékárnu postupně zrál jako výborný sýr, podporován pracovním nasazením  a šikovností mého partnera Jirky. Za občasné výpomoci kamarádů a známých, dozrál k dnešní podobě naší ekofarmy, kdy jsme spustili v srpnu 2017 malou faremní mlékárničku. a již delší dobu se věnujeme dalším aktivitám jako je chov domácí drůbeže (slepice, sezónně kachny, krůty,) a v neposlední řadě také chovu včel a produkci domácího medu. Z původní výměry 10-ti ha nyní hospodaříme na 27 hektarech luk, pastvin, polí a rašeliných luk, máme 4 dojnice, 4 jalovice, telátka a další budou přibývat. .  
Ačkoliv nejsme od narození zemědělci a  máme, či spíše jsme měli různé profese, Jirka je tesař a truhlář, já jsem zase grafička, máme své různé koníčky a různorodá nadání, přesto nás něco podstatného spojuje:  máme stejné smýšlení o světě kolem, o společnosti, o přírodě i o ekologii. Zajímá nás alternativní životní styl v souladu s přírodou, ke kterému vedeme i naše dvě děti Anežku a Toníka. Další osazenstvo naší farmy se různě měnilo a mění, ale každý, kdo k tomuto místu přilnul srdcem, tak zde již zůstal, nebo se stále vrací. Letní posezení večer u ohně, nebo procházky nádhernou přírodou kolem jsou naší další odměnou za každodenní práci.
Karasy a vlastně celá oblast kolem Novozámeckého rybníka se po vyhlášení národní ptačí rezervace v poslední době staly stále více oblíbenou a navštěvovanou turistickou a cyklistickou lokalitou, hlavně v letních měsících, což nám otevírá další možnosti malých, ale tolik potřebných finančních přivýdělků. Do budoucna plánujeme na naší farmě také možnosti ubytování, abychom vám mohli nabídnout ještě více :-) .

1/2

=